e-devlet şifresi | e-devlet şifresini unutursanız dikkat etmeniz gereken detaylar

e-devlet şifresi | e-devlet şifresini unutursanız dikkat etmeniz gereken detaylar

Yazan | Uzmanlar Mali Müşavirlik

e-Devlet Nedir?

e-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir.

e-Devlet Şifresinin kullanımı ile ilgili pek çok hatalı bilginin, çeşitli ortamlarda yayıldığını fark eden e-devlet bilgilendirme yapısı bu sebeple, e-Devlet Şifresi’nin kaybedilmesi veya unutulması durumunda yapılması gerekenlerle ilgili faydalı bir yazı kaleme aldı…

:

E-DEVLET

ÜCRETSİZ YENİLEME

e-Devlet Şifrenizi unutursanız yeniden temin etmek için PTT şubelerine başvurmak zorunda değilsiniz. Eğer daha önce kullanıcı profilinize cep telefonu bilginizi tanımladıysanız [ cep telefonu numaranızı ve e-mail adresinizi tanımlamanız yararınızadır ] , şifrenizi kendi kendinize ücretsiz olarak yenileyebilirsiniz.

Şifre yenileme işlemini https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/SifremiUnuttum -TIKLAYINIZ adresinde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca e-imza, mobil imza ve https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris – TIKLAYINIZ adresini kullanarak internet bankacılığı ile şifre yenileme işlemi yapabilirsiniz.

:

İPTAL

E-DEVLET ŞİFRESİ ASLA İPTAL OLMAZ 

e-Devlet Şifreniz asla iptal olmaz. Şifrenizin talebiniz ve bilginiz olmaksızın herhangi bir nedenle iptal edilmesi ya da kullanıma kapatılması söz konusu değildir. Şifrenizi hiç kullanmadan ya da değiştirerek kullanmaya başladıktan sonra sisteme 1 ay, 2 ay, 3 ay, 1 yıl ya da daha uzun sürelerde hiç giriş yapmamış olsanız bile, şifrenizin geçersiz olması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

:

DEĞİŞTİR

ŞİFRE DEĞİŞTİRME

Kişisel bilgilerinizin güvenliği için, sistem 3 ayda bir şifre değişikliği yapılması uyarısında bulunur. Ancak bu durumda bile isterseniz şifrenizi değiştirmeden kullanmaya devam edebilirsiniz.

:

GÜVENLİK

KİŞİSEL BİLGİLERİN GÜVENLİĞİ

e-Devlet Şifreniz size özeldir ve kişisel bilgilerinizin güvenliği için şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir. Kredi başvurusu, işe giriş v.b. nedenler ile sizden şifrenizi isteyen kişilere şifrenizi vermeyiniz. Şifrenizi verdiğiniz kişiler pek çok kişisel bilginize ulaşabilir ve adınıza işlem yapabilir.

:

ÜCRET

YENİLEME VE ÜCRETLER 

e-Devlet Şifrenizi 2TL karşılığında PTT şubelerinden alabilirsiniz. İlk alımdan sonra, takip eden tüm şifre alımları 4TL olarak ücretlendirilir. Eğer yurt dışında iseniz, şifrenizi ücretsiz olarak konsolosluklardan temin edebilirsiniz. Şifrenizi unutmadığınız sürece yeniden almanız gerekmez. Şifre başvurusu yaparken geçerli bir kimliğiniz olması yeterlidir. Kimlik fotokopisi vermenize gerek yoktur. e-Devlet Kapısı çalışanları da dahil olmak üzere kimse şifrenizi göremez veya sizin adınıza şifre değişikliği yapamaz.

:

LİNKLER

Tüm bu detayların yanı sıra daha fazla sorunun cevabı için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ


Yararlı Olması Dileğiyle | Uzmanlar SMMM – #e-devlet #türkiyegovtr #şifre #edevletşifre #devlet kapısı


kaynak:turkiye.gov.tr

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*